От новата учебна 2023/2024 година в ПГ по МСС „ Пейо К. Яворов“ стартира изпълнение на конкурсна процедура 33.22-2023- "Културата на моят етнос" по приоритет 2 Реализиране на форми за развитие на интеркултурна компетентност на всички субекти в системата на предучилищното и училищно образование за позитивно образователно и интеркултурно взаимодействие.
Резюме на проекта:
Проектът „Културата на моят етнос ” цели да подпомогне образователната интеграция на учениците от различни етнически малцинства в ПГ по МСС " Пейо К. Яворов" и да предложи програма съобразна с културата на различните етнически малцинства и да запази културната им идентичност.
Цел на проектното предложение е създаването и поддържането на образователна среда, която цени и насърчава различието и издига като безусловна своя ценност толерантността и взаимното уважение. Ще подпомогне осъществяването на образователната интеграция на ученици от училището. Ще бъдат организирани разнообразни форми на обучение в дух на толерантност и хуманизъм ,насочени към съхраняване и развитие на културната идентичност на различните етноси. Вниманието ни е насочено към промяна на подкрепящата среда чрез прилагане на интеркултурно образование, провеждане на превантивна дейност за борба с агресията сред учениците, подобряване на микроклимата в училището, приобщаване на родителите към училищния живот, взаимно опознаване на децата от различните етноси, възпитание и вяра в човешките добродетели и равноправието между етносите.
Акцентите са: сформиране на фолклорен клуб „ Пирински танци“ и сформиране на изследователски клуб „ Етноси в кадър“ . Работата е в смесени групи, доказана форма за улесняване взаимното сближаване на децата от различните етноси, ще създаде атмосфера на уважение, толерантност, разбирателство и хуманизъм между учениците. Проектът се реализира в продължение на 9 месеца в ПГ по МСС ”Пейо К. Яворов", гр. Гоце Делчев.
Бюджет на проекта: 13445.00 лв.
Проектът е финансиран с подкрепата на ЦОИДУЕМ
Завление за участие в проекта. Изтегли завлениеАнкетна карта за проучване на интереса у учениците.Изтегли анкетна карта
Декларация за съгласие за обработване налични данни.Изтегли декларация за съгласие
КЛУБ "ПИРИНСКИ ТАНЦИ"
Брой участници: 15
Продължителност на дейността: септември 2023 – май 2024 година
Тип на дейността: Дейности, насочени към формиране на знания, умения, нагласи и ценности за интеркултурна компетентност в децата и учениците.
Специфична цел на дейността: Възпитаване на всички ученици в дух на етническа толерантност, търпимост и уважение към културата и ценностите на другите. Възпитаване чувство на гордост от принадлежността към определена етническа група и към българската нация.
Описание на дейността: В клуба има ученици от трите етноса, които под ръководството на опитен преподавател ще изучават фолклор на етносите.
Очаквани резултати: Формиране на чувство за идентичност, повишаване на националното самосъзнание. Изграждане на толерантно отношение към индивидуалните и културните различия.
Ръководител на клуба: Диана Жингова
Тематично разпределение на дейностите на клуба Тематично разпределение„ Турско хоро“
Хоро известно още като „зетьово хоро“, характерно за етноса турци. Хоро, чрез което съответната общност показва своята задружност, символ на общите им съдбини.
„ Пиринска етнографска област“
Участниците в клуб „Пирински танци“ се запозна с „ Пиринска етнографска област“ - Тя получава наименованието си от едноименната българска планина. Смята се, че произхода на името Пирин идва от името на върховното славянско божество Перун. Историите, запазени за него, разказват, че Перун е бог на мълниите и бурите, които закрилял добрите хора, а лошите наказвал строго. Не малка част от населението в тази област е българомохамеданско, но пиринските танци не са повлияни от ориенталския фолклор. За съпровод освен местните песни се използват и характерните за този край инструменти – зурна, тъпан, гайда тамбура и др. Групата разучи характерните за тази област хора : „ Арап“, „Ширто“, „Джангурица“ и „Малешевско хоро“.
КЛУБ „ ЕТНОСИ В КАДЪР“
Брой участници: 15
Продължителност на дейността: октомври 2023 – юни 2024 година
Тип на дейността: Изследователски дейности, свързани със запазване на културното наследство и етнокултурното многообразие в регионален и национален аспект.
Специфична цел на дейността: Провеждане на изследователски дейности извършвани от учениците на местно и национално ниво, свързани с проучване бита и културата на всеки от етносите, проучване на традициите и обичаите на децата и учениците от етническите малцинства.
Описание на дейността: Заснемане на видеоматериали показващи дейностите клуба през целия период на изпълнение.
Очаквани резултати: Формиране на чувство за идентичност и Национално самосъзнание и толерантност, хуманизъм.
Ръководител на клуба: Нели Белчева
Тематично разпределение на дейностите на клуба Тематично разпределение